oprawa książek

Ile kosztuje oprawa książki?  Koszt oprawy jest bardzo indywidualną sprawą, szczególnie jeśli mamy do czynienia z książkami starymi i zniszczonymi. Czasem wystarczy fachowe podklejenie, wymiana okładki, innym razem trzeba poświęcić książce kilka dni pracy. Może okazać się niezbędnym rozebranie bloku książki, wyklejenie i uzupełnienie zniszczonych kart, odtworzenie składek, ponowne szycie. Przy szczególnie wartościowych pozycjach, nierzadko mających status książek zabytkowych, należy ująć koszt specjalistycznych materiałów konserwatorskich, odgrzybiania itd. Tak więc, cena oprawy może wahać się od 35-40 złotych do kilkuset. Dopiero po zapoznaniu się ze stanem egzemplarza na miejscu, w pracowni, jestem w stanie powiedzieć ile może kosztować oprawa.

Pomijając zlecenia nakładowe, pozycje które oprawiamy najczęściej to książki z domowych biblioteczek. Zawsze staram się zachować jak najwięcej z oryginalnej oprawy, używać w miarę możliwości technik i materiałów z epoki w której książka została wydana. W codziennej pracy przeważają proste oprawy, czasami jednak klient pozwala puścić wodze fantazji. Bywają też zabawne sytuacje; tak było w przypadku „Legend herbowych” Kraszewskiego. Bardzo zniszczony egzemplarz z 1897 roku, brak okładki. Przygotowałem książkę do oprawy w skórę, klient zaakceptował projekt. Następnego dnia telefon: „Panie Jarku, tylko niech pan nie oprawia w skórę! Przeczytałem, że to zła karma jest…”. Szkoda tylko, że w zamian wybrał brązowy baladek. Taka trochę profanacja: pozycja ponad stuletnia i okleina pcv. Sugerowałem inny materiał ale cóż,  klient ma zawsze rację.

Oprawiamy prace dyplomowe, roczniki czasopism, raporty, dokumentacje, szkolne arkusze ocen, akty i repertoria dla kancelarii notarialnych. Restaurujemy i oprawiamy zbiory biblioteczne. Przed przekazaniem do Archiwum Państwowego wykonaliśmy ostatnio konserwację kilkunastu tomów kronik i rejestrów z siemianowickich szkół. Takie zlecenia zawsze realizujemy ściśle wg zaleceń określonych przez Archiwum. Jak do tej pory nie było zastrzeżeń. Jedną z ciekawszych pozycji w ramach tego zlecenia była kronika szkolna założona w latach 20-tych ubiegłego wieku, zakończona w latach 60-tych. Kawał żywej historii spisywanej na gorąco przez nauczycieli, począwszy od pierwszych lat po górnośląskim Plebiscycie, poprzez II wojnę światową (kronika 1939-1944 pisana była przez niemieckiego dyrektora), pierwszomajowe pochody lat pięćdziesiątych i szkolne wycieczki do chorzowskiego WPKiW. Takie egzemplarze zabierają mi najwięcej czasu – muszę najpierw przeczytać…

Korzystamy z pełnej gamy materiałów pokryciowych: okleiny pcv i papierowe, płótna naturalne bawełniane i lniane, skóry ekologiczne i naturalne. Zastosowany materiał zależy od rodzaju realizowanego zlecenia i preferencji zamawiającego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s